איך לתכנן טיול מוצלח

מדריך למטייל העצמאי

איזה כיף, מתכננים טיול !

טיול מוצלח הוא כזה שבו אתם מרגישים שהצלחתם למצות את המקום, הזמן וההשקעה הכספית, ובעיקר נותרתם עם חוויה מעולה שתזכרו תמיד.

כדי שהטיול שלכם אכן יהיה מוצלח, אנו ממליצים לתכנן אותו בצורה סדורה ומובנית באופן הבא:

 1. התחילו בהגדרת המסגרת הכללית של הטיול המתוכנן. הפרמטרים העיקריים הם היעד, משך הטיול, המועד המתוכנן והרכב המטיילים. חשוב כמובן לקחת בחשבון גם את מזג האוויר במועד הביקור, וכמו כן את המסגרת התקציבית העומדת לרשותכם.
 2. הכינו רשימה של כל האתרים המעניינים בהם אתם חושבים לבקר במהלך הטיול. מקורות טובים לחיפוש מידע ומחקר הם אתרי האינטרנט של המדינות, המחוזות והערים הרלוונטיות, בלוגים של מטיילים, קבוצות מטיילים רלוונטיות בפייסבוק, פוסטים ברשתות חברתיות כגון אינסטגרם, מסלולי טיולים מאורגנים של חברות, וכמובן חיפוש ממוקד ב- Google.
 3. בנוסף לאתרים, נסו לחפש גם חוויות והתנסויות מעניינות ומיוחדות כגון תערוכות, סיורים מודרכים, סדנאות, וכדו’. מומלץ מאוד לחפש גם פסטיבלים, חגיגות וקרנבלים שמתקיימים במועד הטיול שלכם, ולעיתים כדאי אפילו לתכנן את המסלול בהתאם מכיוון שזו יכולה להתברר כחוויה ייחודית ויוצאת דופן שתשנה את אופיו של הטיול כולו.
 4. חפשו והוסיפו לרשימה מסעדות מיוחדות ומומלצות שבהן אתם רוצים לאכול, במיוחד אם זה חלק מאווירת הטיול שאתם מחפשים. במקרה של מסעדות פופולריות, רצוי (ולעיתים אף חובה) להזמין מקום מראש.
 5. חלקו את האתרים ברשימה ל- 3 סוגים: אתרי חובה עליהם אתם לא רוצים לוותר בשום פנים ואופן, אתרים חשובים בהם אתם רוצים לבקר, ואתרי רשות בהם תבקרו רק אם יתאפשר.
 6. עבור אתרים שפתוחים בזמנים מסוימים, הוסיפו את ימי ושעות הפתיחה. חשוב גם לבדוק מראש האם יש חגים לאומיים או ימי חופש מרוכזים במועד הטיול, כדי לוודא שהאתרים אכן פתוחים כרגיל.
 7. כדאי לסמן אילו אתרים יהיו רלוונטיים גם במזג אוויר גשום או מושלג (אם הדבר רלוונטי למועד הטיול), ואף ליצור רשימה של אתרי “גיבוי” למקרה כזה.
 8. הכינו מפת Google והוסיפו אליה את כל האתרים שרשמתם בטבלה. בצורה כזו תוכלו לראות בצורה נוחה “קבוצות” של אתרים שנמצאים בסמיכות גיאוגרפית, ותוכלו להבין כיצד לחלק את הטיול למקטעים בצורה אופטימלית והיכן כדאי לחפש מקומות לינה.
 9. עכשיו מגיע החלק “המסובך” – התחילו לבנות את התוכנית המפורטת בחלוקה לפי ימים. אם ישנם אילוצים כלשהם (לדוגמא פעילות מסוימת שזמינה רק במועד מסוים), התחילו מהם. שבצו את האתרים לפי סדר העדיפות שהגדרתם, תוך שאתם לוקחים בחשבון את ימי ושעות הפתיחה ואת הסמיכות הגיאוגרפית. התייחסו כמובן גם לזמן המעבר בין אתר לאתר – אפשר לבדוק זאת ב- Google Maps. תהליך בניית המסלול הוא איטרטיבי, ובדרך כלל נדרשים מספר סבבים כדי להשלים אותו.
 10. קצב הטיול “הנכון” עבורכם הוא אינדיבידואלי ותלוי כמובן בכם. אפשר להשתמש בכלל האצבע הבא: כדי לתכנן טיול בקצב רגוע הגדירו מראש 1-2 אתרים ופעילויות ליום, לטיול בקצב רגיל 3-4 אתרים ופעילויות ליום, ולטיול בקצב אינטנסיבי 5 או יותר אתרים ופעילויות ליום. כדאי מאוד להשאיר גם זמן חופשי לטיול ספונטני, אלתור תוך כדי תנועה ומנוחה.
 11. הכינו טבלה מסודרת של ימי הטיול, עבור כל יום ציינו את התאריך, היום בשבוע, התוכנית המפורטת לאותו יום ומקום הלינה. ציינו את הכתובת המדויקת של כל אתר, את שעות הפתיחה, ובמידת הצורך כיצד להגיע אליו (לדוגמא רכבת תחתית, קו אוטובוס, וכדו’).
 12. אם נדרש להזמין כרטיסים לאתרים מסוימים, במיוחד הפופולריים שבהם, מומלץ מאוד לעשות זאת מראש – על מנת לחסוך זמן במהלך הטיול, ובעיקר כדי להימנע ממצב שבו האתר מלא כשאתם מגיעים.
 13. לאחר שהחלטתם על תאריכי הטיול, הזמינו את כרטיסי הטיסה ואת מקומות הלינה בהתאם לחלוקת המסלול למקטעים. במידה שהדבר רלוונטי הזמינו גם רכב שכור – הדרך הנוחה והמומלצת ביותר היא לקבל ולהחזיר את הרכב בשדה התעופה, אם הדבר אפשרי.
 14. אל תשכחו לטפל במנהלות הנוספות: ביטוח, ויזה (במידה שנדרש) וטלפון סלולרי (תוכנית מהארץ, סים מקומי, eSIM, וכדו’).
 15. אל תשכחו לשלוח לעצמכם את מסמך התכנון, כדי שהוא יהיה זמין בטלפון הסלולרי במהלך הטיול.

זהו, כעת נותר רק לטייל – שיהיה לכם טיול מוצלח, מהנה ובטוח !

הזמנת טיול

יצרת קשר