הצלב והחרב

טיול בעקבות הצלבנים בירושלים

בשנת 1099 הצליחו הצלבנים לכבוש את ירושלים אחרי שהטילו עליה מצור שנמשך מספר שבועות. בכך הגיע לשיאו מסע הצלב הראשון, עליו הכריז האפיפיור אורבנוס השני בנאום שנשא כמה שנים קודם לכן. לנאומו של האפיפיור הייתה תהודה עצומה ברחבי אירופה כולה, והוא עורר עשרות אלפי מאמינים נוצרים לצאת מזרחה ולגאול את הקבר הקדוש מידיהם של המוסלמים. לאחר שכבשו את ירושלים וארץ ישראל ייסדו בה הצלבנים את ממלכת ירושלים, ששרדה במתכונתה המקורית פחות מ- 90 שנה עד לתבוסתם של הצלבנים בידי סלאח א-דין. במהלך תקופה זו שימשה ירושלים כבירת הממלכה וכמטה הפיקוד של המסדרים הצבאיים הנוצריים, והצלבנים הותירו בה חותם עמוק שניכר עד ימינו.

מסלול הטיול הוא בן מספר שעות (קצב הטיול תלוי בכם), והוא נבנה במיוחד עבור מי שרוצה להתחקות אחרי השרידים המרשימים שנותרו בירושלים מימי הצלבנים.

האתר המרכזי והחשוב ביותר בירושלים הצלבנית היה כנסיית הקבר. מבנה הכנסייה הקיים עד ימינו מושתת, רובו ככולו, על הבנייה הצלבנית המקורית מאותה תקופה. הכנסייה, המציינת לפי המסורת הנוצרית את המקום שבו ישו נצלב, נקבר, וקם לתחייה, הייתה לב ליבה של ירושלים הצלבנית, וכמעט בכל פינה שלה מסתתר סיפור מרתק. המסלול כולל גם כמה כנסיות ומנזרים נוספים ששרדו מהתקופה הצלבנית, את השוק הצלבני שמשמש למסחר עד היום, את שרידיו של מבנה יוצא דופן ששימש לקבורה המונית של צליינים, ומספר אתרים מרתקים אחרים.

חבילת הטיול כוללת את המרכיבים הבאים:

  • מסלול טיול מפורט ומסודר לפי שעות.
  • הנחיות והמלצות בנוגע לשעות פתיחה ודרכי הגעה.
  • מפת גוגל המכילה את כל האתרים הרלוונטיים.
  • הסבר על כל אחד מאתרי המסלול, כולל הפנייה למקורות מידע נוספים.

הזמנת טיול

יצרת קשר